این روز‌ها، جوراب بخش مهمی از کمد لباس ما را تشکیل می‌دهد که به عنوان قهرمانی بی‌نام و نشان در تابستان و زمستان به یاری پاها می‌آیند. جوراب‌ها می‌توانند پاهایتان را از عرق، قارچ و التهاب پوستی در امان نگه بدارند. این مورد در کنار کمک به استایل بهتر موجب شده تا جوراب سزاوار توجه بیشتری باشد. درست مانند هر اکسسوری دیگری،‌ دنیای جوراب‌ها پر از رنگ، تنوع، اندازه و مدل است که هر کدام کاربرد خاصی دارند. برای شناخت انواع جوراب و کاربرد‌های آن تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

 

دلیل اهمیت جوراب چیست؟

قبل از آنکه به معرفی انواع جوراب بپردازیم باید به این سوال پاسخ دهیم که چرا جوراب پوشیدن اهمیت دارد. حتما با تماشای جوراب‌های فانتزی و رنگارنگ با خودتان می‌گویید این‌ اکسسوری زیبا برای شخصیت دادن به استایل شما است. راستش را بخواهید این تنها دلیل اهمیت جوراب نیست، بلکه موارد عملی زیادی در کنار آن وجود دارد که پوشیدن جوراب را واجب می‌کند.

حتما این اصطلاح را شنیده‌اید که پاها قلب دوم ما هستند و باید از آن‌ها بیشتر مراقبت کنیم. پاها در طول روز، وزن شما را حمل می‌کنند ‌و باید سالم بمانند تا بتوانید به فعالیت‌های روزمره خود برسید. جوراب‌، از پاها در هنگام پیاده‌روی و انجام فعالیت‌های سنگین پشتیبانی می‌کند. به علاوه همچون عایقی فوق العاده باکیفیت، التهاب را از پاهایتان دور نگه می‌دارد و کمک می‌کند تا این عضو مهم بدن در محیطی سالم‌ نفس‌ بکشد.

عرق کردن و بو گرفتن پاها گریبان همه را می‌گیرد تا جایی‌که کمتر کسی از آن در امان می‌ماند. پوشیدن جوراب‌های تمیز و باکیفیت راه‌حلی آسان برای این مشکل محسوب می‌شود. این جوراب‌ها در کنار حفظ پوست از انواع بیماری‌ به بهداشت آن نیز کمک می‌کنند. بنابراین، این‌بار که برای خرید جوراب رفتید با دقت بیشتری آن‌را انتخاب کنید‌.

 

معرفی انواع جوراب و کاربر‌د آن

پوست و اندام هر شخص از نظر ویژگی و نیازهای اولیه، با دیگری متفاوت‌ است. به‌همین دلیل، افراد به جوراب‌های مختلفی نیاز دارند. حال زمان آن رسیده که با انواع جوراب و کاربرد آن بیشتر آشنا شویم تا مطابق با نیازهایتان خرید کنید.‌

 

 • جوراب پنجه‌ای

همانطور که از نام این مدل برمی‌آید، جوراب پنجه‌ای یا انگشتی تنها قسمت انگشتان پا را می‌پوشاند. این مدل اغلب دارای بندی است که تا قوزک پا کشیده می‌شود و جوراب را در جای خود نگه می‌دارد. جوراب پنجه‌ای برای پوشیدن با کفش‌های کالج و رویه کوتاه مناسب است.

 •  جوراب کالج

جوراب کالج را می‌توانید با کفش‌هایی مانند لوفر بپوشید و‌ پاهایتان را از سرما یا تماس یا کف کفش حفظ کنید. این جوراب مخصوصا برای لباس‌هایی که برای تکمیل استایل به جوراب نیاز ندارد، بسیار مناسب است‌.

 • جوراب مچی‌ یا نیم ساق

جورابی است کوتاه که از کفش یا کتانی نمایان نمی‌شود بنابراین، لازم نیست رنگ‌های مختلفی از آن داشته باشید تا با لباس‌های متفاوت ست کنید. این جوراب‌ها برای قرارهای غیررسمی مناسب هستند و با سبکی فوق‌العاه به پاهایتان راحتی می‌بخشند. جوراب مچی یا نیم ساق با شلوار جین و شلوارک ترکیب خوبی ایجاد می‌کنند.

 • جوراب ساقدار

در ادامه آشنایی با انواع جوراب به سراغ معرفی جوراب ساقدار می‌رویم‌. این جوراب، تا ساق پا کشیده می‌شود و از این ناحیه دربرابر‌ سرما محافظت می‌کند. جوراب‌های ساقدار از آن مدل‌هایی هستند که با کتانی و لباس‌های ورزشی ست می‌شوند.

 • جوراب زیر قوزکی

جوراب زیر قوزکی کمی بلندتر از کالج است، با این وجود از بیرون کفش مشخص نیست. این مدل برای محافظت از قوزک و پاشنه پا مناسب است. جوراب زیرقوزکی را می‌توانید با انواع کفش،‌ شلوار و‌ دامن بپوشید و نگران رنگ یا هماهنگی آن با لباس‌ها نباشید. 

 

 • جوراب ساق کوتاه

این مدل از جوراب کمی بلندتر از جوراب نیم ساق است و تا بالای مچ پا کشیده می‌شود. جوراب ساق کوتاه از بیرون کفش قابل مشاهده است بنابراین، باید رنگ آن‌را با لباس‌هایتان ست کنید. این مدل جوراب برای‌ مردانی که قصد دارند استایل رسمی داشته باشند کاربردی است.

 • جوراب زیر زانو

اگر به‌دنبال جورابی مناسب هستید که در فصل زمستان همراه با چکمه بپوشید، جوراب زیر زانو انتخاب خوبی است‌. این جوراب تمامی ساق پا را می‌پوشاند و تا زیر زانو بالا می‌آید‌، پوشیدن جوراب زیر‌ زانو با کتانی و دامن نیز ترکیب جالبی خلق می‌کند.

 •  جوراب بالای زانو

جدیدترین ترند در دنیای جوراب‌ها، جوراب بالای زانو است که مخصوصا برای زنان، استایلی خاص خلق می‌کند. جوراب بالای زانو در فصل پاییز و زمستان به کمک شما می‌آید تا خوشتیپ‌تر شوید. این جوراب‌ها را می‌توانید با کتانی بپوشید و با دامن یا پالتوی کوتاه ست کنید.‌

 • جوراب دیابتی

یکی از جوراب‌هایی که علاوه‌بر کارکرد معمول خاصیت درمانی دارد؛ جوراب دیابتی است. این جوراب به بیماران مبتلا به دیابت که پاهای حساسی دارند کمک می‌کند تا از آسیب‌ها در امان بمانند. جوراب دیابتی کش ندارد و‌ از الیاف مخصوص تولید می‌شوند که پاها را از باکتری‌ها در‌ امان نگه می‌دارد.

 • جوراب حوله‌ای

پوشیدن جوراب حوله‌ای که در زمستان پاهایتان را در آغوش می‌گیرد بهترین قسمت روز‌های سرد سال است. جوراب‌های حوله‌ای از الیاف ضخیم ساخته می‌شوند و در زمستان مانند عایق حرارتی گرما را حفظ می‌‌کنند. جوراب حوله‌ای با انواع کفش‌های مردانه و زنان قابل استفاده است.

نحوه انتخاب نوع جوراب

حال که با انواع جوراب و کاربرد آن آشنا شدیم مهم است که نکاتی را برای انتخاب آن‌ها رعایت کنید تا استایلی خاص و بی‌نظیر رقم بزنید. برخی از مهم‌ترین نکات به شرح زیر هستند:

 1. وقتی مطمئن شدید چه کفشی باید بپوشید به سراغ کمد جوراب‌ها بروید و مدلی مناسب انتخاب کنید. به‌طور مثال، جورابی که با کتانی پوشیده می‌شود با جوراب‌ نیم بوت متفاوت است.
 2. هدفتان را از انتخاب جوراب مشخص کنید؛ به‌دنبال راحتی هستید یا آنکه می‌خواهید یک استایل جدید داشته باشید. اگر هدفتان راحتی پاها است نیازی نیست که جوراب با لباس‌های شما همخوانی داشته باشد. اما برای بهبود استایل شخصی باید جورابی بپوشید که رنگ و مدل آن با لبا‌س‌هایتان هماهنگی داشته باشد.
 3. جنس جوراب نیز در انتخاب آن اهمیت زیادی دارد.‌ به‌طور مثال جوراب‌های ضخیم و پشمی برای فصل سرما مناسب هستند، اما گزینه خوبی برای مهمانی‌ها بشمار نمی‌روند. یا جوراب‌های ابریشمی را نمی‌توانید برای محافظت از سرما بپوشید، چراکه کارایی لازم را ندارند.

 

 

 تنوع انواع جوراب برای کاربردهای مختلف

 

باوجود شکل، اندازه، طرح و کاربرد جوراب‌های مختلف، شناخت انواع جوراب برای تشخیص آنکه به چه جورابی نیاز دارید کمکتان می‌کند. این ر‌وز‌ها‌ دنیای جوراب‌ها آنقدر متنوع شده که برای هر استایلی یک جفت مدل زیبا پیدا خواهید کرد. این تنوع موجب شده تا بتوانید با هر‌ مدل کفش یا کتانی یک جوراب مناسب بپوشید و پاهایتان را از سرما و مشکلات پوستی حفظ کنید. جوراب‌ها در مدل‌های مختلفی مانند کالج، نیم ساق، ساق دار، تا زانو، بالای زانو و بسیاری دیگر تولید می‌شود. این مدل‌های مختلف، این امکان را در اختیارتان قرار می‌دهد تا هم خوش‌تیپ‌تر باشید و هم پاهایتان را سالم نگه دارید.