«پا قلب دوم شماست»؛ شاید تنها جایی که خیلی‌ها به این جمله اهمیت بدن، زمانی باشد که سوال هشت عمودی دو حرفی در جدول فلان روزنامه از آن‌ها خواسته باشد معادل قلب دوم انسان را در آن خانه‌ها بنویسند! اما چقدر پیش آمده که هنگام خرید جوراب به کیفیت و شکل جورابی که تنِ یکی از قلب‌هایتان می‌کنید و مستقیما روی سلامتی آن اثر دارد و در عین حال به استایل شما هم مرتبط است، فکر کنید؟

ممکن است عجیب باشد اما در بین تمام انواع و اقسام پوشاکی که آدم‌ها می‌پوشند، جوراب کم‌ترین توجه را به خودش جلب می‌کند. ولی در این مطلب از جوپا قرار است پا را فراتر از باور عمومی همه بگذاریم و سراغ راهنمای خرید جوراببرویم.

در ادامه بعد از اینکه ویژگی‌های یک جوراب مناسب را بررسی کردیم، سراغ راهنمای خرید جوراب مردانه و زنانه می‌رویم.

مهم ترین ویژگی ها و نکات مهم هنگام خرید جوراب

از زمان ماقبل تاریخ تا همین امروز، جوراب‌ به اشکال مختلف تکامل پیدا کرده است و الان به یک پوشاک اجتناب‌ناپذیر تبدیل شده که خیلی‌ها بدون آن پا در هیچ کفشی نمی‌کنند! یک جفت جوراب مناسب در طول روز تاثیر بسیاری روی راحتی شما و همچنین محافظت از پاها دارد.

با این حال اما خیلی‌ها نمی‌دانند که چیزی هم به نام راهنمای خرید جوراب وجود دارد و نیاز است که قبل از خرید، سراغ بررسی ویژگی‌های آن بروند تا جوراب درستی انتخاب کنند. انتخاب جوراب مناسب به ویژه در فصول سرد مانند پاییز و زمستان که وظیفۀ گرم نگه داشتن پاها هم بر عهدۀ آن است، اهمیت دوچندانی پیدا می‌کند.

1) جنس جوراب

به خاطر وجود بیش از 250.000 غدۀ تعریق، پاهای ما یکی از مستعدترین بخش‌های بدن در عرق کردن است. قبل از خرید نیاز است که جنس جوراب را بدانید تا جوراب مناسبی را انتخاب کنید:

 • پنبه: رایج‌ترین نوع جوراب، جوراب‌های پنبه‌ای است. این جوراب‌ها به پا اجازۀ تنفس و عبور هوا می‌دهند و رطوبت را به خوبی جذب می‌کنند. همچنین بیشترین میزان راحتی را برای پوست به همراه دارند و به این ترتیب بهترین نوع جوراب برای استفادۀ روزمره، به خصوص برای آن‌هایی که حساسیت پوستی دارند، محسوب می‌شوند.

ترکیب پنبه با پلی‌استر بهترین ترکیب پارچه برای یک جوراب است.

 • پشم مرینوس: این نوع پارچه از پشم گوسفندهایی با همین نام ساخته می‌شود و به خاطر کیفیت معجزه‌آوری که دارد بسیار محبوب است. این نوع پارچه، دمای بدن را تنظیم می‌کند، عرق را جذب می‌کند و احساس راحتی و نرمی برای پاها ایجاد می‌کنند.
 • تنسل: این نوع پارچه از جنس سلولز است و از چوب درخت اکالیپتوس ساخته می‌شود. سبک است، دارای منافذی برای عبور هوا است، راحتی بالایی برای پا ایجاد می‌کند و با تحریک نکردن پوست، یکی از جوراب‌های مناسب برای فصل زمستان محسوب می‌شود.
 • پارچۀ کشمیر: این نوع پارچه هم مانند پشم بز است با این تفاوت که منبع آن چیزی دیگری است و از پشم گوسفند ساخته شده است. این نوع پارچه هم بسیار نرم  حالتی ابریشمی دارد و مانند پشم پاها را گرم نگه می‌دارد.
 • بامبو: این پارچه از علف بامبو ساخته شده است و جوراب‌های بامبو در واقع از الیاف بامبویی که محکم به هم بافته شده‌اند، ساخته می‌شوند. پوشیدن جوراب‌های بامبو حس راحتی در پاها ایجاد نمی‌کنند اما خاصیت ضدباکتری دارند و کاملا ضدحساسیت هستند. از این رو برای کسانی که دیابت دارند یا پوستشان تحریک‌پذیر است، گزینۀ بسیار ایدئالی محسوب می‌شوند.
 • پلی‌استر: یک مادۀ مصنوعی است که از واکنش شیمیایی بین الکل و اسید بدست می‌آید. همچنین یکی از بادوام‌ترین و مقاوم‌ترین نوع پارچه در برابر لکه است که در جوراب‌ها نیز از آن بسیار استفاده می‌شود.

 

نکتۀ مهم در انتخاب جنس جوراب این است که شما باید خودتان سازگاری آن نوع پارچه با پوستتان را آزمایش کنید و نمی‌توان برای همه به یک شکل نسخه پیچید. مثلا اگر جوراب‌هایتان بعد از مدتی شکل خود را از دست می‌دهند، بهتر است سراغ جوراب‌های بلندتر و الاستیک‌تر بروید.

در مقابل اگر پاهای شما زیاد عرق می‌کند، سراغ خرید جورابی بروید که خاصیت جذب رطوبت دارد و ضدتعریق است.

2) اندازۀ جوراب

هنگام خرید جوراب باید اطمینان پیدا کنید که کاملا اندازۀ پای شماست، به انگشتان شما فشار زیادی وارد نمی‌کند و آنقدر بزرگ نیست که مقداری از پارچۀ آن روی انگشتان شما جمع و باعث تنگ شدن کفش شما شود.

هنگام خرید جوراب همیشه به اندازۀ آن روی انگشت‌ها و پاشنه و نحوۀ قرارگیری آن در قسمت‌های کناری پا توجه کنید.

3)  قد جوراب

قد یا همان طول ساق جوراب وقتی که می‌خواهید آن را برای زمستان بخرید، اهمیت زیادی دارد. جوراب‌های مچیکوتاه‌ترین، جوراب‌های کوارتر یا همان یک‌چهارم مناسب دویدن و جوراب‌های ساق‌بلند هم برای پیاده‌روی و کوهنوردی مناسبند، چون هنگام پوشیدن چکمه‌های متوسط یا بلند، از برخورد کفش با پا و ایجاد اصطکاک جلوگیری می‌کنند.

4) ضخامت جوراب

مشخصا هر چقدر ضخامت جوراب بیشتر باشد، پاهای شما بیشتر گرم خواهد شد و از این رو، جوراب‌هایی که ضخیم هستند گزینۀ ایدئالی برای زمستان محسوب می‌شوند و از آن سمت در فصول گرم‌تر نیاز است که سراغ جوراب‌های نازک بروید تا مانع ایجاد مشکلات پوستی مانند تاول و… شوید.

راهنمای خرید جوراب مردانه

تا این بخش از راهنمای خرید جوراب، ویژگی‌های کلی یک جوراب در 4 بعد جنس، طول، اندازه و ضخامت بررسی کردیم. در ادامه ابتدا سراغ این موضوع می‌رویم که مردان هنگام خرید جوراب باید چه ویژگی‌هایی را در نظر بگیرند و در انتها هم سراغ راهنمای خرید جوراب زنانه می‌رویم.

1) رنگ جوراب مردانه

اگر از پیشنهاد همیشگی پدرها صرفنظر کنیم، باید بگوییم که جوراب مردانه فقط جوراب مشکی نیست! اگرچه که در خیلی موارد گزینۀ قابل قبولی محسوب می‌شود.

امن‌ترین و اصلی‌ترین روش انتخاب رنگ جوراب مردانه این است که آن را با رنگ شلوار ست کنید. مثلا اگر یک شلوار خاکستری زغالی پوشیده‌اید، جورابی با همین رنگ مناسب است. اما ایدۀ دیگری نیز که بیشتر با جوراب‌های مشکی رنگ همخوانی دارد این است که جوراب را با کفش ست کنید و از آنجایی که خیلی از مردان کفش و کتانی مشکی می‌پوشند، جوراب مشکی هم با آن ست می‌کنند.

این کار هم با اینکه آن جذابیت لازم را ندارد اما بد هم نیست ولی عالی هم نیست! چون باعث می‌شود پا بزرگتر به نظر بیاید و وقتی مقداری پاچۀ شلوار شما بالا می‌رود، توجه را به خودش جلب کند. همچنین باعث می‌شود کوتاه‌تر به نظر بیایید که شاید برای افراد قد بلند مسئله‌ای نباشد اما قطعا برای همه جواب نمی‌دهد!

پس بهترین کار همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم، ست کردن جوراب با ساق یا همان پاچۀ شلوار است.

2) طول جوراب مردانه

برای یک استایل کاری و دیگر استایل‌های رسمی، طول جوراب باید حداقل تا میانۀ ساق پا باشد و حتی تا زیر زانو هم طول مناسبی محسوب می‌شود. اما پوشیدن یک جوراب نیم ساق حداقل کاری است که برای استایل رسمی باید انجام دهید.

اما کوتاه‌تر از این طول باعث می‌شود که وقتی در جلسات رسمی پا روی پای دیگر می‌اندازید، پاچۀ شلوار بالا برود و پوست شما که کاملا در تضاد با شلوار و جورابتان است نمایان شود و صحنۀ ناخوشایندی ایجاد شود.

از آنجایی که ممکن است بسیاری از تولیدکنندگان به دنبال صرفه‌جویی در مواد اولیه باشند و از طرفی هم بخواهند محصولشان ارزان به دست مصرف‌کننده برسد، فقط جوراب‌هایی تولید می‌کنند که طولشان نهایتا تا بالای مچ پا می‌رسد. این جوراب‌ها مناسب استایل‌های غیررسمی و معمولی هستند.

راهنمای خرید جوراب زنانه

در خرید جوراب زنانه توجه به کیفیت و دوام جوراب بسیار اهمیت دارد. در واقع آن جوراب باید مانع ایجاد تاول و مشکلات پوستی شود و بتواند از پاها به خوبی محافظت و پشتیبانی کند. بسیار مهم است که هنگام انتخاب جوراب زنانه اطمینان حاصل که خاصیت ضدتعریق داشته باشد تا پای شما را در طول روز خشک نگه دارد.

1) جنس جوراب زنانه

دربارۀ جنس جوراب در بالا به خوبی توضیح دادیم اما برای یادآوری دوباره در زیر اشارۀ کوتاهی داریم:

 • جوراب پنبه‌ای نرمی بالایی دارد و با داشتن منافذ کافی اجازه عبور هوا و تنفس به پای شما را می‌دهد.
 • جوراب پشم مرینوس پای شما را گرم و نرم نگه می‌دارد و به بادوامی، راحتی و ضدخارش بودن معروف است.
 • جوراب پارچۀ کشمیر هم مانند جوراب پشمی احساس راحتی و گرما را برای پاهای شما به ارمغان می‌آورد.

2) استایل جوراب زنانه

یکی از نکات بسیار مهم در خرید جوراب زنانه، انتخاب جوراب متناسب با استایل و موقعیت است:

 • برای ظاهری شیک و مد روز جوراب‌های ساق بلند انتخاب ایدئالی است.
 • برای راحتی و استراحت در خانه، جوراب دمپایی یا جوراب‌های ضخیم ساق بلند با داشتن خاصیت ضدتعریق بسیار کاربردی خواهد بود.
 • برای پاهای حساس، جوراب‌های دیابتی با داشتن بالشتک و پشتیبانی اضافی، گزینۀ مناسبی هستند.

۵ نکته پیرامون ست کردن جوراب با لباس

 • تضاد جوراب‌ها با بقیۀ لباس‌هایی که پوشیده‌اید، بهترین راه برای ایجاد جذابیت است.
 • برای ایجاد تعادل، جوراب خود را می‌توانید با کروات یا دستمال جیب کت ست کنید.
 • تعادل استایل خود را بین رنگارنگ بودن و رنگ‌های مات و خاکستری‌شده حفظ کنید.
 • برای داشتن ظاهر ساده‌تر و تمیزتر، جوراب خود را با شلوارتان ست کنید.
 • به این توجه کنید که جورابتان چه ظاهری در کنار کفش‌هایتان دارد.

نتیجه‌گیری نهایی انتخاب جوراب مناسب

1) به چشم یک کالای لوکس به آن نگاه کنید، نه فقط یه ضرورت!

بیشتر افراد به جوراب به چشم یک پوشاک ضروری نگاه می‌کنند که باید روزانه آن را بپوشند، بدون اینکه ارزش واقعی آن را بدانند. به جوراب به چشم یک کالای لوکس که مانند یک کالای ضروری روی استایل و حال شما تاثیر می‌گذارد، نگاه کنید.

2) ارزش حقیقی جوراب را بدانید

خرید جوراب فقط خرید یک تکه پارچه برای گرم نگه داشتن پای شما نیست. جنس، طول، طرح و اندازه و انواع خاص جوراب می‌تواند در موقعیت‌های مختلف به کمک حال شما و استایلتان بیاید.

3) صرفا تحت تاثیر طراحی ظاهری جوراب قرار نگیرید

به طور همزمان، هم به طراحی ظاهری جوراب توجه کنید و هم ویژگی‌های دیگر آن را درنظر بگیرید.

4) هر چقدر پول بدی همونقدر آش می‌خوری!

هیچ نوع ارزانی بی‌دلیل نیست. جوراب با کیفیت، بدون شک یک جوراب ارزان نیست و اگر شما بتوانید جوراب مناسبی برای خودتان انتخاب کنید قطعا هزینۀ آن را هم پرداخت خواهید کرد و دیگر نگرانی قیمت را نخواهید داشت.

 

 

 

 

منابع:

Real Men Real Style

Sock Stack

Society Socks

Lavender Hill